Wykonane z drewna domy mogą kojarzyć nam się z nieciekawą, minimalistyczną estetyką. Zapewne to proste domki letniskowe lub zimowe są pierwszym, co przychodzi do głowy po usłyszeniu o tego typu rozwiązaniu. Mylą się jednak wszystkie osoby, które uważają, że wykonane z tego naturalnego materiału budowle są nieskomplikowane architektonicznie i zwyczajnie nieatrakcyjne wizualnie. Drewniane domy potrafią być tak samo efektowne jak bardziej tradycyjne, betonowe czy ceglane budynki. Istnieje też kilka schematów i rozwiązań architektonicznych, za pomocą których kategoryzuje się tego typu domostwa. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się jednemu z najpopularniejszych rozwiązań w budownictwie drewnianym – domom typu niemieckiego. Czym charakteryzują się tego rodzaju konstrukcje? Jakie są ich zalety i wady? Dowiecie się tego z niniejszego wpisu. Zapraszamy do lektury!
Specyfika domów niemieckich
Tego typu domy konstruowane są z użyciem drewnianych prefabrykatów. Oznacza to, że znaczna część elementów (nie tylko tych pojedynczych, mowa tu nawet o całych ścianach) wykonywana jest w fabrykach i transportowana na plac budowy. To zdecydowanie najbardziej wytrzymały i „najpotężniejszy” rodzaj domów drewnianych. Na czym opiera się tego typu konstrukcja? Przede wszystkim – zamiast tradycyjnych fundamentów używa się specjalnej płyty fundamentowej. Z kolei ściany zbudowane są z solidnych belek o rozmiarach 16×6 cm i 14×6 cm, a także umieszczonych na zewnątrz i wewnątrz płyt OSB. Jeżeli o strop chodzi, to w tym przypadku często używa się wylewki betonowej, zaś dach można przykryć nawet ciężką cementową dachówką. Budynki tego rodzaju są nieco droższe od domków kanadyjskich, ponieważ wykonane są z materiałów wyższej jakości, takich jak specjalistyczne drewno KVH. Nie bez znaczenia jest też w tym przypadku bardziej skomplikowany proces budowy (w tym przygotowanie i transport prefabrykatów). Jest to jednak tylko drobna wada, którą rekompensuje cały szereg zalet. Dlaczego warto zdecydować się na dom konstrukcji niemieckiej? Zacznijmy od tego, że jest to twór niezwykle wytrzymały. Rolę fundamentu pełni w tym przypadku zbrojona stalą płyta, która tworzy monolit. Wykorzystanie tego typu rozwiązania pozwala równo rozłożyć obciążenie ciężkich ścian i dachu, a co za tym idzie – zminimalizować ryzyko występowania pęknięć w ścianach. Warto też wspomnieć o tym, że same wykonane z solidnego drewna KVH ściany charakteryzują się przekrojem znacznie grubszym od tego będącego standardem w kanadyjczykach. Podwójna płyta OSB na poszyciu (także ścian działowych) w znacznym stopniu utrwala całą konstrukcję.
Kolejną zaletą tego typu rozwiązania jest oszczędność energetyczna. W domach typu niemieckiego niezwykle łatwo utrzymać odpowiednią temperaturę, głównie dlatego, że ściany składają się aż w osiemdziesięciu procentach z materiałów termoizolacyjnych (głównie wełny mineralnej). Szczelność termiczna budynku przekłada się bezpośrednio na niskie koszty eksploatacji. Ogrzanie wykonanego w ten sposób domu wymaga średnio tylko od 50-70 kWh/m2 energii cieplnej na rok, co sprawia, że jego roczny koszt może utrzymać się na poziomie ledwie dwóch tysięcy złotych.
Na sam koniec czujemy się zobowiązani wspomnieć także o akustyce tego typu budynku. Przy produkcji domów drewnianych typu niemieckiego, można zastosować na stropie betonową wylewkę, która gwarantuje doskonałe wyciszenie pomieszczeń umieszczonych na poddaszu. Grubość stropu, z uwzględnieniem wspomnianej wylewki, styropianu, wełny mineralnej oraz płyt OSB i GK, może wynieść nawet czterdzieści centymetrów. Również ściany w tego typu budownictwie zapewniają odpowiednie wygłuszenie dźwięków. Wypełnienie wełną i wykorzystanie kilkukrotnie wspomnianych już w tekście płyt OSB sprawia, że charakteryzują się one doskonałą dźwiękoszczelnością.
Domy drewniane niemieckiej konstrukcji, wbrew mitom krążącym na temat ich podatności na uszkodzenia, są w stanie wytrzymać nawet przejście huraganu. W dodatku, mimo dość skomplikowanego procesu budowy, dom tego rodzaju może powstać nawet w niecałe cztery miesiące. Oczywiście jest to konstrukcja nieco droższa od standardowych domów drewnianych, jednak tego rodzaju budynki wciąż są znacznie tańsze od tradycyjnych, murowanych domostw. Z pewnością można stwierdzić, że tego typu budynki są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich fanów solidnych konstrukcji.