IMG_20200414_091152-80x60

Czy warto zdecydować się na dom w stylu skandynawskim?

Nowoczesne drewniane domy powoli, choć systematycznie, zyskują popularność w naszym kraju. To pochodzące z północy rozwiązanie pod wieloma względami góruje nad tradycyjnym, murowanym budownictwem. Jeżeli zdecydowaliśmy się już na inwestycję w dom wykonany z drewna, to warto najpierw zastanowić się nad wyborem konkretnego stylu architektonicznego, w którym miałby on być wykonany. W poprzednim wpisie omówiliśmy wady i zalety domków drewnianych typu niemieckiego. Dzisiaj skupimy się na stylu, który przyjął się w chłodnej i surowej Skandynawii. Dlaczego warto postawić właśnie na tego typu, sprawdzone na północy rozwiązanie? Zapraszamy do lektury.

Konstrukcja domów w stylu skandynawskim

Wykonane w stylu skandynawskim domy z drewna cechują się przede wszystkim solidnością i wyjątkową estetyką. Co prawda nie są one tak wytrzymałe jak budynki typu niemieckiego, jednak wciąż są to budowle mocniejsze od tak zwanych „kanadyjczyków”. Przede wszystkim – do budowy używa się materiałów znacznie grubszych od tych powszechnie wykorzystywanych w Ameryce Północnej. Słupy nośne mają zazwyczaj około 45 mm. szerokości i tworzą wypełnione wełną mineralną (lub innymi izolatorami) ściany o szerokości ok. 23 cm. Nie różni się natomiast sam sposób konstrukcji tego typu budynków – wciąż są to domy szkieletowe. Jeżeli o przekrój chodzi, to w krajach skandynawskich bazuje się na wymiarach 45×195 cm lub 45×220 cm, z kolei w Stanach i Kanadzie wykorzystuje się standard 38×140 cm. Drewno wykorzystane do tego typu domu powinno być suszone komorowo i czterostronnie strugane, a także spełniać wymogi wytrzymałościowe klasy C24. Charakterystyczne dla skandynawskiego budownictwa jest także korzystanie z zamkowych połączeń ciesielskich, podczas gdy w domach konstrukcji kanadyjskiej deski zbija się w prosty sposób gwoźdźmi. Inną różnicą, o której warto wspomnieć, są nadproża. Skandynawowie nie wykonują ich nad każdym pojedynczym otworem w ścianach. Zamiast tego, pełniące tę funkcję deski umieszczane są na całym obwodzie oczepu budynku. Do usztywnienia całej konstrukcji wykorzystuje się najczęściej: od wewnątrz płyty gipsowo-kartonowe, zaś od zewnątrz pilśniowe płyty bitumizowane. Wszystko to sprawia, że są to domy niezwykle solidne i trwałe, zdolne oprzeć się nawet wyjątkowo trudnym warunkom pogodowym.

dom drewniany szkieletowy

Estetyka i wnętrze skandynawskich domów drewnianych

Styl skandynawski charakteryzuje się dbałością o szczegóły i wyjątkowo dokładne wykonanie. Estetyka domów zbudowanych w tym stylu opiera się na eleganckim minimalizmie. Swoją prostotą urzeka zwłaszcza bryła budynku. Elementami charakterystycznymi dla tego typu domów są też zadaszone tarasy i dwuspadowy dach. Drewnianą elewację często maluje się wyrazistymi kolorami – czerwonym, zielonym, niebieskim czy żółtym. Obecnie popularne jest częściowe pokrycie zewnętrznej powierzchni domu tynkiem elewacyjnym – dzięki temu uzyskuje się modernistyczny, ciekawy wygląd domu. Elewacja z drewna doskonale łączy się także z typowo dekoracyjnymi, drewnianymi bądź betonowymi aranżacjami.

W przypadku domów skandynawskich liczy się także wnętrze. Niezwykłą popularnością cieszy się ostatnimi czasy termin „hygge”. W języku duńskim oznacza on komfort, wygodę i przytulność. Wyrażenia tego używa się zazwyczaj do określenia stanu wewnętrznej równowagi, szczęścia i spokoju. Wnętrza skandynawskich domów starają się odzwierciedlić wspomniane wartości. Są niezwykle przytulne i pełne ciepła. Dosłownie i w przenośni, bowiem dzięki wykorzystaniu wełny mineralnej (lub folii paroizolacyjnej) domy tego typu doskonale utrzymują temperaturę. Skandynawowie kochają także inteligentne rozwiązania, dlatego w domach szwedzkich, norweskich czy duńskich, normą jest m.in. oświetlenie sterowane pilotem.

Dom w stylu skandynawskim to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają oszczędnego minimalizmu. To wytrzymała, choć nieco lżejsza od niemieckiej konstrukcja, która doskonale sprawdzi się nawet w trudnych warunkach pogodowych, a do tego zachwyca walorami estetycznymi.

Dodaj komentarz