Dom z drewna

Kanadyjczyki – najtańszy rodzaj drewnianych domów

Wielu z nas, decydując się na dom wykonany z drewna, kieruje się przede wszystkim oszczędnością – w końcu popularne wśród Polaków betonowe konstrukcje potrafią pochłonąć ogromną ilość tak pieniędzy, jak i czasu. Jeżeli jednak nie jesteśmy przywiązani do tradycyjnych, niekoniecznie najlepszych rozwiązań, to ciekawą opcją staje się wybór drewnianego domu w stylu skandynawskim lub niemieckim. Jeżeli zaś zależy nam na najtańszej możliwości, to powinniśmy przyjrzeć się popularnym „kanadyjczykom”, które, wbrew pozorom, nie są rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie dla osób o ograniczonej zasobności portfela. Jakie są zalety tego typu konstrukcji? Dlaczego warto postawić na sprawdzoną na zachodzie klasykę? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego w Polsce nie lubi się kanadyjczyków?

Niestety, w nadwiślańskim kraju wciąż patrzy się na drewniane domy z pewną… rezerwą, a nawet niechęcią. Negatywne nastawienie Polaków wynika w pewnej mierze z postępujących w ostatniej dekadzie dwudziestego wieku przemian. W latach dziewięćdziesiątych do naszego kraju masowo napływały zachodnie, nowoczesne rozwiązania i trendy. Wraz z nimi pojawiła się moda na szkieletowe domy z drewna. Firmy, które ówcześnie zajmowały się budownictwem drewnianych domów, zatrudniały, niestety, niewykwalifikowanych, nieznających się na tej technologii pracowników. W rezultacie powstałe wówczas kanadyjczyki były niekoniecznie dobrze wykonane. Stąd też zakorzenione w wyobraźni Polaków przekonanie o niskiej jakości domów z drewna. W naszej świadomości zagościły też obrazy z amerykańskich filmów katastroficznych, w których drewniane „domki” rozpadają się na maleńkie kawałki przy silniejszych podmuchach wiatru. Na szczęście przekonanie o nietrwałości kanadyjczyków powoli odchodzi do lamusa. Moda na tego typu konstrukcje powoli wraca, a zajmujące się nimi firmy są już zdecydowanie bardziej doświadczone.

Drewniany dom kanadyjczyk

Specyfika domów w stylu kanadyjskim

Przede wszystkim – domy wykonane w stylu kanadyjskim nieco różnią się od bazujących na ciężkich prefabrykatach konstrukcji niemieckich czy skandynawskich. Określenie „kanadyjczyk” nie dotyczy, wbrew powszechnemu przekonaniu, wszystkich wybudowanych z drewna domów – termin ten zarezerwowany jest dla technologii pochodzącej z Ameryki Północnej.

Największą zaletą tego typu budowli jest bez wątpienia ich cena. Kanadyjczyki są średnio o 10-15% tańsze od domów skandynawskich lub niemieckich, nie wspominając o konstrukcjach betonowych, które przeważnie wymagają ogromnych zasobów pieniężnych. Co więcej, tego rodzaju drewniane konstrukcje powstają bardzo szybko, a ich budowa przez większość czasu nie jest uzależniona od warunków pogodowych. To wszystko sprawia, że kanadyjczyki są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą jak najszybciej (i po zainwestowaniu jak najniższej sumy pieniędzy) wprowadzić się do nowego domu. W końcu wybudowanie tego typu konstrukcji to kwestia zaledwie kilku miesięcy.

Czy oznacza to, że kanadyjczyk to dom nietrwały? Cóż, z pewnością nie jest to konstrukcja tak wytrzymała jak budowle wykonane w stylu niemieckim czy skandynawskim. Mimo to, zastosowanie wysokiej jakości drewna i ognioodpornych impregnatów sprawia, że tego typu domy są w stanie bezproblemowo posłużyć przez kilkadziesiąt lat. Tego rodzaju konstrukcje stawia się na ławach lub bloczkach fundamentowych, co znacząco ułatwia budowę, a przy okazji zmniejsza jej koszty. Podczas całego procesu nie wykorzystuje się gotowych prefabrykatów – dom powstaje z pojedynczych elementów, a pracownicy zespajają jego elementy za pomocą wkrętarek czy gwoździarek. Szkielet wykonuje się z drewna produkcyjnego klasy C24, a wykorzystywane do jego utworzenia deski są zazwyczaj grube na 38 mm i szerokie na 120 mm lub 140 mm. Dzięki temu sam dom ma lekką konstrukcję, jednak skutkuje to także kiepską izolacją akustyczną.

Dom drewniany kanadyjczyk

Czy warto zdecydować się na kanadyjczyka?

Postawienie kanadyjczyka może okazać się dobrym pomysłem, o ile szukamy taniej nieruchomości, w której zamieszkać można niemal od zaraz. To przede wszystkim idealne domki letniskowe czy wypoczynkowe. Mimo to, nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkać w nich przez całe kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Nowoczesne domy z drewna to dość wytrzymałe konstrukcje, które (przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji) łatwo ogrzać. To także doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie chcą wydawać fortuny na dom. Jeżeli jednak mamy taką możliwość – powinniśmy rozważyć budowę nieco solidniejszych konstrukcji w stylu niemieckim lub skandynawskim.

Dodaj komentarz