Wykonane z drewna domki powoli stają się rozwiązaniem cenionym także przez osoby, które szukają całorocznych, zapewniających komfort w każdej sytuacji budynków. Mimo to największą popularnością w Polsce wciąż cieszą się drewniane domki letniskowe. Tego typu projekty widujemy w górach, nad jeziorami, w lasach czy nawet na działkach. To rozwiązanie funkcjonalne, tanie, a przede wszystkim – cieszące oko. Wyjątkowo modne stały się ostatnimi czasy nowoczesne domy typu „Brda”, nawiązujące swoją stylistyką do kształtu namiotów. Takie budowle mogą nam się kojarzyć z ośrodkami wypoczynkowymi z czasów PRL-u. Specyficzne, spiczaste dachy były ówcześnie niezwykle modnym rozwiązaniem, które obecnie przywołuje, przynajmniej u osób pamiętających ostatnie dekady XX wieku, miłe wspomnienia. Dziś stylistykę tę przekuto w nowsze, bardziej nowoczesne rozwiązanie, które zachwyca nietypową estetyką. Co warto wiedzieć o domkach tego typu? Jakie są ich zalety i dlaczego warto się na nie zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w niniejszym tekście. Zapraszamy do czytania!
Rozwiązanie stare jak świat
Choć budowane współcześnie „Brdy” wyglądają niemal futurystycznie, to sam pomysł jest eksploatowany od niepamiętnych czasów. Domki i budynki w kształcie litery „A” stawiano od setek lat, niemal w każdym rejonie świata. Tego typu konstrukcje często miały charakter użytkowy i służyły np. jako stodoły. Pierwszy nowoczesny dom w tym kształcie powstał w 1934 r. w słonecznej Kaliforni. Za projekt ten odpowiada amerykański architekt austriackiego pochodzenia, Rudolf Schindler. Nowoczesne „Brdy” zdobyły jednak popularność dopiero dwadzieścia lat później, gdy inny Amerykanin wybudował tzw. Elisabeth Reece House. Od tego czasu architekci chętnie sięgają po sprawdzony, trójkątny wzór.
Zalety domków letniskowych typu „Brda”
Rozwiązanie to przyjęło się również w Polsce. W czasach gospodarczego boomu, który wybuchł za rządów Edwarda Gierka, tego typu domki mogły być kupowane przez osoby prywatne, a co za tym idzie – zaczęły one pojawiać się na wszelkiego rodzaju działkach letniskowych. Charakterystyczna nazwa tych drewnianych domków wynika z faktu, że produkujące je ówcześnie zakłady miały siedzibę w położonej nad rzeką Brdą Bydgoszczy. Jakie są jednak zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim – domy o trójkątnym kształcie są niezwykle atrakcyjne wizualnie. Niestandardowa konstrukcja zdecydowanie przyciąga wzrok – młodszym osobom podoba się futurystyczna bryła, zaś starszym rocznikom z pewnością przypadnie do gustu nawiązanie do rozwiązań stosowanych w czasach ich młodości. Współcześnie wielu architektów stawia na przeszklony front obiektu, który umożliwia swobodne podziwianie okolicy (w końcu to domek letniskowy). Ponadto spiczasta konstrukcja dachu sprawia, że śnieg, liście czy innego rodzaju opady nie zalegają na budowli. Kolejną zaletą tego typu budynków jest ich niewielka cena. Oczywiście różni się ona od standardów wykończenia i użytych podczas produkcji materiałów, jednak przytulną, niewielką „Brdę” można sobie sprawić nawet za pięćdziesiąt tysięcy złotych. Przed budową warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście chcemy, żeby nasza „Brda” była domkiem wyłącznie letniskowym. W innym przypadku konieczne jest bowiem doprowadzenie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz zainstalowanie ogrzewania, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ostatnią ważną zaletą tego typu budowli, jest ich prostota – nieskomplikowana konstrukcja sprawia, że realizacje powstają wyjątkowo szybko.
Czy więc warto zdecydować się na tego rodzaju nowoczesny dom letniskowy? Jak najbardziej! To wyjątkowo praktyczne, a do tanie i efektowne wizualnie rozwiązanie, które nie tylko świetnie sprawdzi się jako sezonowy dom, ale też z pewnością przyciągnie wiele spojrzeń swoim niebanalnym wyglądem. Inwestycja w tego typu domek to świetny pomysł dla wszystkich osób, które kochają wypoczywać blisko natury. Drewniana konstrukcja o nietypowym kształcie z całą pewnością oczaruje swoich rezydentów wyjątkowym charakterem!