drewniany domek

Jak dbać o drewniany dom?

Dom to nie tylko najważniejsze miejsce dla wielu z nas – to także poważna, wymagająca poświęcenia ogromnych środków finansowych inwestycja. Pieniądze wydaje się nie tylko na opłacenie materiałów i ekipy budowlanej, ale też na zakup odpowiedniej działki. Niestety, również utrzymanie domu w większości przypadków nie należy do najtańszych. Koszty generowane są m.in. przez wszelkiego rodzaju remonty oraz innego rodzaju przebudowy i przemeblowania. Ponadto fundusze pochłania także konieczność konserwacji poszczególnych elementów, np. elewacji. Jak w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami wypadają w tym przypadku domy wykonane z drewna? Czy zadbanie o tego typu budynki jest kosztowne? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury!

Dbanie o drewno

Drewniane konstrukcje kojarzą nam się z budowlami znacznie mniej wytrzymałymi od najpopularniejszych w nadwiślańskim kraju betonowych domów. I choć rzeczywiście ściany wykonane z pustaków czy cegieł są zdecydowanie solidniejsze, tak nie oznacza to, że drewno jest materiałem nietrwałym. Wykonane z niego domy są w stanie przetrwać nawet najsilniejsze nawałnice oraz huragany. Warto jednak zadbać o odpowiednią konserwację tak elewacji, jak i pozostałych elementów drewnianej konstrukcji. Podstawą jest regularne malowanie desek oraz bali impregnatami, które chronią je m.in. przed grzybami, sinizną, owadami oraz szkodliwym działaniem promieni UV. Środki te ponadto wzmacniają strukturę i redukują chłonność materiału, a także wpływają na poprawę jego estetyki. Dostępne są mieszanki zawierające pigmenty lub bezbarwne, dzięki czemu łatwo dobrać środek pasujący kolorystycznie do materiału, z którego wykonany jest dom. Olejowe impregnaty są tak skuteczne, że chronią drewno także przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

impregnacja drewna

Ochrona przed szkodnikami

Wykonane z drewna domy warto zabezpieczyć także przed szkodnikami – wszelkiego rodzaju gryzonie, zwłaszcza szczury oraz myszy, potrafią uszkodzić elementy elewacji i pozostałe części budynku. Zwierzęta te próbują wedrzeć się głównie do wszelkiego rodzaju budynków gospodarczych, składzików, a także szop, jednak zdarza się, że przedostają się one również do domów. Te sprytne gryzonie wykorzystują różnego rodzaju nieszczelności, zwłaszcza te znajdujące się w pobliżu okien oraz drzwi. Warto zabezpieczyć piwniczne okienka stalową siatką o grubych i gęstych oczkach, a za pomocą metalowej blachy osłonić podstawę drzwi. Szkodnikom, niestety, łatwiej uszkodzić drewno niż beton czy cegły, dlatego właściciele domów z tego naturalnego materiału powinni szczególnie pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu konstrukcji.

Zimowa konserwacja

Na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych drewno jest szczególnie narażone zimą, dlatego podczas tej pory roku warto zwrócić dodatkową uwagę na jego ochronę – najlepiej zaimpregnować elementy elewacji jeszcze przed nadejściem mrozów. Intensywne opady śniegu lub deszczu, a także ostre promienie słoneczne i wyjątkowo niskie temperatury, potrafią wystawić na próbę każdą drewnianą elewację. Istotne jest również regularne usuwanie śniegu zalegającego na dachu, udrażnianie rynien, a nawet odśnieżanie okolic domu, gdyż topniejące zaspy mogą doprowadzić do zawilgotnienia elewacji. Wilgoć, wskutek nadmiernego ogrzewania, pojawia się również we wnętrzu domu, dlatego warto zadbać o to, by okna były odpowiednio uszczelnione, a przewody kominowo-wentylacyjne udrożnione. Zaleca się wietrzenie wszystkich pomieszczeń, a także stałe kontrolowanie temperatury.

Wykonane z drewna domy wymagają odpowiedniej konserwacji – nie oznacza to jednak, że pielęgnacja tych konstrukcji jest trudna i problematyczna. Co więcej, dbanie o tego typu budynki może być znacznie łatwiejsze oraz tańsze niż utrzymywanie w dobrej kondycji tradycyjnego, murowanego domu. Zastosowanie impregnatów oraz kilku prostych środków zapobiegawczych sprawi, że nasz drewniany dom w doskonałym stanie przetrwa nawet kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz