dom drewniany

Dom szkieletowy a murowany

Budowa domu to najważniejsza inwestycja w życiu wielu z nas. To w końcu nasze schronienie i miejsce, w którym najprawdopodobniej razem z rodziną spędzimy resztę swojego życia. Już sam wybór odpowiedniej działki może przysporzyć problemów, a przecież dochodzi do tego mnóstwo innych kwestii, które należy rozpatrzyć. O bezsenne noce przyprawić może przede wszystkim planowanie, rozwiązywanie problemów natury logistycznej, a także wybór odpowiedniej firmy budowlanej. Wybór właściwego miejsca to nie wszystko, oprócz tego musimy zdecydować się na konkretny rodzaj domu – wiąże się z tym m.in. dobór materiałów. Popularność zyskują ostatnimi czasy wykonane z drewna domy szkieletowe. Jakie są zalety tego typu rozwiązania? Jak wypadają one w porównaniu z tradycyjnym, murowanym budownictwem?

Absolutna klasyka, czyli dom murowany

Zacznijmy od najpopularniejszego w nadwiślańskim kraju rozwiązania. Polacy uwielbiają solidne, murowane domy. Budowane przeważnie z ceramicznych pustaków bądź silikatowej cegły, budynki tego rodzaju słyną przede wszystkim ze swojej wytrzymałości. To niezwykle mocne konstrukcje, które są w stanie przetrzymać nawet potężne wichury, które wskutek zmian klimatycznych coraz częściej występują w naszym kraju. To niejedyna zaleta tego typu domów. Warto wspomnieć także o długiej żywotności murowanych konstrukcji. Wielu z nas, zlecając budowę, zakłada, że dom w przyszłości posłuży także następnemu pokoleniu. Polacy w większości prowadzą osiadły tryb życia – raczej nie jesteśmy nacją, która przepada za przeprowadzkami. Murowany budynek bez problemu przetrwa kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset lat. Takie rozwiązanie umożliwia też wybór większej ilości rozwiązań architektonicznych oraz materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych oraz wykończeniowych. Warto wspomnieć też o tym, że najzwyczajniej w świecie łatwiej jest znaleźć ekipę profesjonalistów, którzy podejmą się budowy murowanego domu. Jakie są wady takiego wyboru? Na pierwszy plan wysuwa się cena – zbudowane z pustaków bądź cegieł konstrukcje są niezwykle drogie. Budowa nawet niedużych domków murowanych potrafi być sporym obciążeniem finansowym. Zwrócić uwagę należy także na czas trwania budowy, który wynosić może nawet kilka lat. Ten żmudny proces zależny jest m.in. od dyspozycyjności ekipy, a także od warunków atmosferycznych.

dom szkieletowy

Nowe możliwości – domy drewniane

W opozycji do konstrukcji murowanych stoją lekkie, nowoczesne domy drewniane. Tego typu rozwiązanie przybyło do nas z zachodu, gdzie tak zwane „kanadyjczyki” cieszą się niezwykłą popularnością. Tworzone z drewna domy szkieletowe to łatwe do postawienia konstrukcje, których budowa trwa zaledwie kilka miesięcy. Co więcej, sam proces nie jest w żaden sposób uzależniony od warunków pogodowych – śnieg czy deszcz nie stanowią w tym przypadku żadnego problemu, jedynie fundamenty powinny być wylane gdy jest względnie sucho i ciepło. Warto wspomnieć także o tym, że kanadyjczyki są znacznie tańsze niż domy murowane. Oszczędza się m.in. na materiałach oraz wspomnianym już czasie pracy ekipy budowlanej. Konstrukcja domów szkieletowych jest nieskomplikowana – na działce stawia się mniejsze niż w przypadku murowanych domów fundamenty, które są jednym z niewielu niedrewnianych elementów budynku. Przy samej budowie często korzysta się także z gotowych fragmentów, np. wiązarów. Kolejną zaletą kanadyjczyków jest ich bezwładność termiczna. Tego rodzaju budynki szybko nagrzewają się zimą, a także nieco szybciej od murowanych domów ulegają wychłodzeniu, choć dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych, temperatura w ich wnętrzu nie spada poniżej komfortowego poziomu. Specyficzna, drewniana konstrukcja przekłada się także na ekonomię – drewniane domy niezwykle łatwo ogrzać. Szczególnie dobrym pomysłem jest zastosowanie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, które pomogą zminimalizować rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie. Dużo wspomina się o łatwopalności drewnianych domów, jest to jednak niemający nic wspólnego z prawdą mit. Wykorzystane do budowy drewno jest specjalnie impregnowane oraz gładzone i frezowane, dzięki czemu ogień ich nie niszczy. W ostatecznym rozrachunku są to budynki mniej wytrzymałe od murowanych domów, jednak tego typu konstrukcje bez problemu posłużą przez kilkadziesiąt lat, jeśli odpowiednio o nie zadbamy.

Czy więc warto zdecydować się na budowę domu szkieletowego? Bez wątpienia tego rodzaju budynki posiadają mnóstwo zalet, jest to jednak kwestia, którą każdy powinien rozpatrzyć indywidualnie. Możemy natomiast z całą pewnością stwierdzić, że jest to nowoczesne, tanie i praktyczne rozwiązanie, które nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością na zachodzie.

Dodaj komentarz