Jeszcze do niedawna niemal nikt nie wyobrażał sobie, że łazienki wyposażone w drewniane elementy staną się realną możliwością. Jest to w końcu materiał trudny w konserwacji, charakteryzujący się sporą wrażliwością na wilgoć. Łatwo się domyślić, że to właśnie nasiąkliwość była największą przeszkodą dla tego typu rozwiązania. Na szczęście technologia pędzi do przodu – specjalne techniki impregnacji pozwalają zabezpieczyć ten piękny surowiec przed powstałymi wskutek kontaktu z wodą uszkodzeniami. Nie bez znaczenia jest też możliwość sprowadzenia i wykorzystania egzotycznych, odpornych na wilgoć gatunków, takich jak np. Merbau, Jatoba czy Wenge. Jak urządzić łazienkę, uwzględniając przy tym drewniane elementy? O czym trzeba pamiętać? Jakie są zalety i wady tego typu rozwiązania?
Efektywny wygląd
Drewno, pomimo dość powszechnego występowania, często kojarzy się z elegancją i szykiem. Wykonane z tego materiału meble często stanowiły dekorację luksusowych salonów, podobnie jak ozdobna sztukateria. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to materiał wysoce estetyczny – dzięki niemu każde wnętrze stanie się znacznie bardziej przytulne, przy równoczesnym zachowaniu szlachetnego tonu. Nie bez powodu mówi się, że drewno to materiał z duszą. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim jego uniwersalność – gatunki różnią się od siebie kolorystyką, dzięki czemu drewno można bezproblemowo dopasować do każdego wnętrza. Bardzo dobrze sprawdza się ono zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych stylach.
Właściwości drewna
W łazience najlepiej sprawdzi się drewno naturalne, bądź laminowane. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się innymi właściwościami, które warto starannie przeanalizować.<.p>
Zacznijmy od pierwszego typu. Naturalne drewno wymaga przede wszystkim odpowiedniej konserwacji. Kluczowe w tym przypadku jest zabezpieczenie materiału przed wilgocią. Warto zdecydować się na konkretne, bogate w organiczne oleje gatunki, takie jak dąb czy modrzew, które powinno się dodatkowo pokryć solidną warstwą wosku lub specjalnego oleju. Z kolei z gatunków zagranicznych doskonale sprawdzi się drewno takie jak teak, cedr, iroko, jatoba czy doussie – cechują się one dużą zawartością naturalnej żywicy, która chroni materiał przed niekorzystnym działaniem wody. Naturalne drewno jest higroskopijne, co oznacza, że wchłania ono nadmiar wilgoci z powietrza, by oddać ją z powrotem, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho.
Popularną alternatywą jest drewno laminowane. Tego typu materiał pokryty jest wieloma warstwami wosku, który zabezpiecza strukturę oraz newralgiczne łączenia przed wilgocią. Zalety tego typu rozwiązania to przede wszystkim niska cena, a także łatwość w utrzymaniu. Drewno laminowane cechuje się antystatyczną powierzchnią, która nie zbiera kurzu. W dodatku nie trzeba go poddawać regularnej i dokładnej konserwacji, jak w przypadku jego naturalnego odpowiednika. W przypadku wybrania tego typu drewna możemy niestety zapomnieć o higroskopijnych właściwościach, oraz przyjemnej w dotyku fakturze materiału.
Z czym połączyć drewno?
Drewno na całe szczęście jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który doskonale odnajduje się w niemal każdym stylu. Wykonane z tego materiału podłogi i ściany świetnie przełamują chłód marmuru bądź chromowanych baterii. Z kolei wykorzystanie odcieni bieli pomoże podkreślić ciepło drewna. Drewnianą łazienkę bez problemu urządzić można w stylu skandynawskim czy prowansalskim. Sporą popularnością cieszy się łączenie drewna z innym naturalnym materiałem – kamieniem. W połączeniu z łagodną drewnianą estetyką ten surowy budulec nabierze odpowiedniego ciepła. Doskonale sprawdza się także wiecznie popularny i bardzo uniwersalny marmur, który w połączeniu z drewnem zachwyci swoją elegancją.
Czy więc warto zdecydować się na łazienkę wyposażoną w drewniane elementy? Czy tego typu rozwiązanie ma rację bytu? Jak najbardziej! Ten wyjątkowy materiał nada wnętrzu ciepła i doskonale sprawdzi się jako przełamanie chłodnej armatury. Oczywiście należy dobrać odpowiedni jego gatunek, tudzież zdecydować się na drewno laminowane. Niestety, takie rozwiązanie posiada również wady – drewno trzeba poddawać regularnej konserwacji. Ponadto nawet drobna rysa może sprawić, że do wnętrza materiału przeniknie wilgoć. Mimo to warto zdecydować się na urządzoną w drewnie łazienkę – to nieoczywiste rozwiązanie, które z pewnością spodoba się wszystkim fanom utrzymanej w ciepłym tonie elegancji.