Koncepcja drewnianych domów bezustannie się rozwija – powstają nowe rozwiązania, formy, a także konstrukcje, które wpisują się w nowoczesną estetykę. Obecnie niezwykle modne są budynki mieszkalne przypominające tradycyjne gospodarcze stodoły, jednak w nieco nowszej wersji. Skąd ten pomysł? Dlaczego warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Specyficzna estetyka
Przede wszystkim – nie sposób ukryć, że tego typu domy prezentują się niezwykle oryginalnie i nowocześnie. To rozwiązanie cechujące się eleganckim minimalizmem. Niewyszukana bryła, w połączeniu z przeszklonymi ścianami, tworzy konstrukcję, która zachwyca swoją innowacyjnością. Z kolei nieskomplikowany, lecz wyjątkowo specyficzny kształt budynku tworzy wrażenie niezwykłej przestronności domu. Nowoczesne mieszkalne stodoły w większości przypadków buduje się z drewna, jednak zdarza się, że do postawienia tego rodzaju konstrukcji wykorzystuje się również beton. My zdecydowanie polecamy ten pierwszy materiał – jego wyjątkowa uroda doskonale wpisuje się w stylistykę wzorowanych na stodołach domów. Istotny jest również prosty, dwuspadowy dach oraz pozbawione lukarn i załamań ściany, które sprawiają, że stylizowane na zabudowania gospodarskie domy są niezwykle łatwe w budowie. Tego typu budynki z pewnością nie trafią w gust miłośników skomplikowanych, wyrafinowanych projektów architektonicznych, jednak bez wątpienia spodobają się wszystkim osobom ceniącym sobie efektowne rozwiązania. Te nowoczesne domy prezentują się szczególnie dobrze w otoczeniu natury, w lesie lub nad jeziorem, a także na przedmieściach.
Charakterystyka nowoczesnych stodół
Tego typu drewniane domy zazwyczaj powstają na planie zwykłego prostokąta. W poszczególnych przypadkach tworzy się także dobudówki mogące pełnić funkcję przedsionków. Ten architektoniczny minimalizm przekłada się także na niezwykle przestronne wnętrze budynku, które zazwyczaj cechuje się wykorzystaniem sypialnych antresoli i zabudowań wnękowych. Aby zaoszczędzić cenną przestrzeń, w tego rodzaju konstrukcjach rezygnuje się zazwyczaj z korytarzy, co z kolei pozwala powiększyć pomieszczenia dzienne. W przypadku domów z poddaszem często stawia się także na drabinki czy niewielkie, proste schody. Wysoki, przestronny salon, wymaga odpowiedniego oświetlenia, dlatego normą w tego rodzaju konstrukcjach są przeszklone ściany lub panoramiczne okna. Uzupełnieniem centralnej części budynku zazwyczaj jest aneks kuchenny, a także jadalnia. Jak łatwo się domyślić, tego rodzaju wnętrza tworzą przytulną, rodzinną atmosferę.
Ekologia przede wszystkim!
Podczas projektowania i budowy tego rodzaju domów, bierze się pod uwagę również ekologię oraz ergonomię. To przyjazne człowiekowi, a także środowisku, energooszczędne, wykonane z taniego i biodegradowalnego materiału konstrukcje. Co sprawia, że tego rodzaju budynki charakteryzują się niskim zużyciem energii? Przede wszystkim – znaczne przeszklenie powierzchni ścian w połączeniu z wykorzystaniem fotowoltaiki, sprawia, że w maksymalnym stopniu wykorzystuje się promienie słoneczne. W tego typu projektach często implementuje się też ekologiczne rozwiązania, takie jak okna o podwyższonej izolacyjności termicznej, mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła czy wspomniane przed chwilą panele i kolektory słoneczne.
Nowoczesna, stylizowana na stodołę konstrukcja to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób szukających praktycznego i ekologicznego domu. Tego rodzaju budowle są niezwykle przestronne, a do tego zachwycają swoim przemyślanym minimalizmem i elegancką, prostą bryłą. Przyszłość budownictwa to nie tylko skomplikowane, wykorzystujące drogie czy futurystyczne rozwiązania konstrukcje, to także swego rodzaju powrót do przeszłości, czyli domy stylizowane właśnie na stodoły. Oszczędność, która cechuje tego rodzaju budowle, nigdy nie wyjdzie z mody.