Kominek w drewnianym domu

Ogrzewanie domów z drewna

Domy drewniane, tak kanadyjczyki, jak i te wykonane w stylu niemieckim czy skandynawskim, wciąż pozostają w naszym kraju rozwiązaniem dość niszowym. Na szczęście czasy się zmieniają, a coraz więcej zachodnich standardów staje się normą również w nadwiślańskim kraju. Okazuje się bowiem, że tego rodzaju domy wcale nie są nietrwałe, a do tego, wbrew przekonaniom, doskonale opierają się one nawet ekstremalnym warunkom pogodowym. Ponadto tego typu konstrukcje bardzo wiele zyskują na rozwoju nowoczesnych technologii grzewczych – wykonane z drewna domy bardzo łatwo ogrzać i jeszcze łatwiej utrzymać w nich korzystną temperaturę. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się właśnie kwestią ocieplania. Jakie rozwiązania wykorzystuje się przy konstrukcji domów z drewna? Czy mieszkanie w kanadyjczyku lub konstrukcji w stylu niemieckim bądź skandynawskim wiąże się z płaceniem wysokich rachunków za ogrzewanie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule!

Tradycja czy nowoczesność?

Warto zacząć od przypomnienia, że drewno przewodzi ciepło inaczej niż chociażby beton. Materiał ten jest doskonałym izolatorem, jednak betonowe ściany, w przeciwieństwie do niego, po wyłączeniu ogrzewania jeszcze przez jakiś czas „oddają” ciepło. Z kolei konstrukcje w stylu kanadyjskim, skandynawskim czy niemieckim, zdecydowanie szybciej się nagrzewają, a także wychładzają, co jest sporą zaletą latem i dość istotnym problemem zimą. Z tego też powodu spore znaczenie ma wybór systemu wyposażonego w sterowniki, które pozwalają w łatwy sposób kontrolować panującą w pomieszczeniach temperaturę.

Ciekawym, i z pewnością wpisującym się w estetykę drewnianych domów rozwiązaniem, jest tradycyjny kominek. Drewno to odnawialne, a do tego niezwykle tanie paliwo grzewcze, a rozpalony z jego pomocą płomień dodaje pomieszczeniu niezwykłego klimatu. I choć powietrze w drewnianych domach nagrzewa się błyskawicznie, to niestety, kominek powinien stać się raczej uzupełnieniem bardziej efektywnego źródła ciepła.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania. To stosunkowo niewielkie urządzenia, które nie wymagają oddzielnego pomieszczenia – bez problemu zmieszczą się w choćby szafce. Ogień z tego rodzaju pieca pozwala zaś ogrzewać dom nawet w czasie nieobecności domowników. Oczywiście tego typu rozwiązanie wymaga dostępu do sieci gazowej. W innym przypadku można jednak zainwestować także w zbiornik na gaz.

Dość nowoczesnym urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła. Przede wszystkim jest ona w pełni bezpieczna dla środowiska, zwłaszcza jeśli zainwestujemy w panele fotowoltaiczne, które są tanim i ekologicznym źródłem energii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych sterowników pompy ciepła pozwalają kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu domu. Niestety, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Koszt instalacji takiego urządzenia może wynosić nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, zaś przewodzące ciepło rury mogą zajmować sporą przestrzeń.

Kolejnym, dość niestandardowym rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się przy ogrzewaniu drewnianych domów, jest wykorzystanie folii oraz mat grzewczych. Urządzenia te są niezwykle dyskretne – bez problemu można umieścić je pod podłogą, co z kolei pozwala wykorzystać walory wykonanego z drewna domu. Tego typu rozwiązanie pozwala błyskawicznie nagrzać pomieszczenia i bezproblemowo utrzymać w nich odpowiednią temperaturę. Folie i maty grzewcze wykorzystują energię elektryczną, dlatego, podobnie jak pompy ciepła, doskonale łączą się z fotowoltaiką.

Dom z drewna zimową porą

Który styl zapewnia największy komfort cieplny?

Przede wszystkim – różnice wynikające z zastosowania konkretnego stylu budownictwa, mają ogromny wpływ na późniejszą eksploatację budynku. W końcu konstrukcje o grubszych ścianach dużo łatwiej zatrzymują ciepło. Domy wykonane w stylu skandynawskim i niemieckim są dodatkowo izolowane umieszczoną w ścianach wełną mineralną lub folią paroizolacyjną. Niestety, mieszkańcy kanadyjczyków nie mają co liczyć na tego rodzaju udogodnienia – ogrzewanie tego typu konstrukcji jest zwyczajnie droższe. Warto mieć to na uwadze, decydując się na budowę przyszłego domu.

Który system ogrzewania wybrać? Decyzja zależy w głównej mierze od możliwości finansowych. Jeśli możemy przeznaczyć nieco więcej gotówki – warto postawić na ekologiczne pompy ciepła lub maty grzewcze, które w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi będą przyjazną dla środowiska alternatywną grzewczą. Bardziej tradycyjne metody ogrzewania również zdadzą egzamin, choć może okazać się, że rachunki za ciepło będą w tym przypadku nieco większe. Z pewnością można jednak stwierdzić, że ogrzewanie domów wykonanych z drewna wcale nie musi być kosztowne – co więcej, skandynawskie lub niemieckie konstrukcje są niezwykle tanie w utrzymaniu. Warto przeanalizować wszystkie możliwości i wybrać system ogrzewania pasujący do naszych warunków finansowych.

Dodaj komentarz