Współczesna architektura podąża głównie trzema ścieżkami — na jednej z nich spotkać można tradycjonalistów, drugą kroczą zwolennicy nowoczesnych rozwiązań, z kolei na trzeciej będą osoby łączące klasykę z innowacyjnością. Nie ma więc co się dziwić, że inwestorzy nie do końca wiedzą, którą drogę wybrać. W poniższym wpisie postaramy się rozwiać wątpliwości i przeanalizujemy najbardziej cenione przez domowników kwestie: zdrowie, bezpieczeństwo, komfort oraz wydatki.
Zacznijmy od fundamentów… — skąd wzięła się tradycja?
Na początku było drewno… To surowiec, który wciąż jest bardzo popularny, mimo iż był on wykorzystywany już w prehistorii. Jego właściwościami cieszyli się neandertalczycy około 400 000 lat temu. Surowiec ten był łatwy w pozyskiwaniu i w połączeniu z gliną, ziemią czy też innymi materiałami tworzył niezwykle stabilne konstrukcje. To już w tym momencie rozpoczęła się tradycja, która żwawym krokiem przebrnęła przez paleolit, by zostać rozbudowana w okresie neolitu. Koniec młodszej epoki kamienia był okresem, gdzie wykształciła się konstrukcja szkieletowa, a domy zaczęto wzmacniać słupami. Z czasem (w epoce brązu i żelaza) budynki w całości pokrywano drewnem, co kontynuowano także w średniowieczu. Nowożytność wprowadziła do budownictwa drewnianego liczne zdobienia i sprawiła, że domy z drewna dorównują, a w niektórych kwestiach nawet dominują, nad tymi murowanymi.
Murem za drewnem… — czyli dlaczego wciąż buduje się z drewna?
Wbrew pozorom współcześnie z drewna buduje się z podobnych względów, co dawniej. Mianowicie domy z bali czy też budynki szkieletowe, tworzy się znacznie szybciej niż te murowane. Zazwyczaj wystarczy okres maksymalnie kilku miesięcy, by móc w takim domu zamieszkać. Jest tak dlatego, że podczas ich budowy nie ma konieczności robienia przerw technologicznych, a i samo wykończenie domu jest sprawniejsze. To nie wszystko. Takie domy gwarantują również:
– odpowiednią izolację cieplną – surowiec bardzo szybko się nagrzewa, dlatego łatwo uzyskać dogodną temperaturę. Z kolei w chłodniejsze dni zimne powietrze nie przedostanie się tak łatwo do środka. Właściciel może w ten sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu, co może być trudne w przypadku domów murowanych, w których niezbędne jest także ogrzewanie ścian — niedogrzane mury mogą powodować różne choroby i osłabiać organizm.
– pozytywny wpływ na zdrowie – drewniane domy słyną przede wszystkim z tego, że tworzą odpowiedni dla organizmu mikroklimat. Zachowana jest właściwa wilgotność powietrza, a sam surowiec nie pyli. W przeciwieństwie do wyprodukowanych z użyciem chemii materiałów drewno jest w pełni naturalne, dlatego lepiej oddziałuje na nasze zdrowie, a samo wnętrze przepięknie pachnie.
– trwałość, a zarazem swobodną przebudowę – warto w tym miejscu rozwiać wątpliwości związane z wytrzymałością domów z bali. Co ciekawe, należą one do jednych z najsolidniejszych — współcześnie poprzez właściwe zaprojektowanie i zaimpregnowanie konstrukcji nie zniszczą się na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych: deszczu, wiatru, mrozu, itp. Tutaj obalamy też mit o tym, że drewniane domy są łatwopalne — są one zabezpieczane do takiego stopnia, że ryzyko pożaru jest bardzo niskie. Niektóre z nich można też transportować i bez przeszkód rozbudowywać.
Pieniądze nie rosną na drzewie... — słów kilka o nowoczesnym budownictwie
Styl nowoczesnych domów murowanych ma na celu przede wszystkim zapewnić mieszkańcom pełen komfort życia. Fakt faktem mogą być one wygodne, zautomatyzowane, pełne udogodnień — jednak jakim kosztem? Rzecz w tym, że bardzo wysokim. Cena takich domów potrafi szokować, a wydatki przytłoczyć. Materiały wykorzystywane do budowy nowoczesnych budynków murowanych również są dość drogie, często mało wytrzymałe i wymagające czasu przy wykończeniach. Nie można jednak mówić, że nie zapewnią odpowiedniego bezpieczeństwa czy nie będą zdrowe dla organizmu — mogą być i nawet ekonomiczne. Wymaga to jednak cierpliwości i sporego wkładu finansowego. Nowoczesne budownictwo to ciągłe opłaty, opłaty i jeszcze raz opłaty… A efekt często widoczny jest dopiero po kilku latach.
Wracając do trzech ścieżek współczesnej architektury… — każdy rzecz jasna wybierze własną, lecz warto dobrze się zastanowić, dlatego że jest to inwestycja na długie lata. Osoby szukające tańszych, choć nowoczesnych rozwiązań, mogą wybrać domki letniskowe — te jednak bardzo często mają tylko część elementów drewnianych. Z kolei ci, którzy chcą mieć prawdziwy dom z drewna, powinni zastanowić się nad tym z bali, balików bądź szkieletowym.